Siirry sisältöön
Palvelu

Perheoikeudelliset palvelut

Perheoikeudellisilla palveluilla turvataan lapsen hyvinvointi ja tasapainoinen kehitys erityisesti silloin, kun vanhemmat eroavat. Palveluilla tarjotaan apua lasta koskevien sopimusten ja selvitysten tekemiseen vanhemmuuteen, lapsen huoltoon, asumiseen ja tapaamisoikeuteen sekä elatukseen liittyen. Satakunnan hyvinvointialueen perheoikeudellisissa palveluissa on kymmenen lastenvalvojaa, jotka neuvottelevat vanhempien kanssa ja vahvistavat yhdessä laadittuja sopimuksia. Lastenvalvojat eivät kuitenkaan määrää sopimusten sisällöstä, vaan vanhempien tulee olla samaa mieltä siitä, mitä sopimukseen kirjataan.

Jos vanhemmat eivät pääse sopimukseen lastaan koskevassa asiassa, he voivat riitauttaa sen käräjäoikeudessa. Perheoikeudellisissa palveluissa tehdään lapsen huolto- ja tapaamisriitaa koskevat olosuhdeselvitykset käräjäoikeuden pyynnöstä. Usein ennen varsinaista käräjäoikeuskäsittelyä, vanhempia ohjataan menemään mahdolliseen sovitteluun asiassa.

Perheoikeudellisissa palveluissa hoidetaan myös lapsen valvottujen ja tuettujen tapaamisten sekä valvottujen vaihtojen järjestäminen.

Yhteystiedot

Perheoikeudellisten palveluiden esihenkilö Tarja Valtonen
puh. 044 4224411, tarja.valtonen@sata.fi
Euran sote-keskus
Terveystie 3, 27510 Eura

Vastuuyksikön päällikkö Piia Murto
puh. 044 4032028, piia.murto@sata.fi
Nortamonkatu 30, 26100 Rauma

Lastenvalvojien yhteystiedot

Ajanvaraus ja neuvonta (puhelinaika) kaikilla lastenvalvojilla ma-ti ja to-pe klo 9.00-10.00

Perhekeskus Etelätuuli (Rauma ja Eurajoki)

Nortamonkatu 30, 26100 Rauma

Työntekijöiden asiakkaat jakautuvat asiakkaana olevan lapsen sukunimen ensimmäisen kirjaimen mukaan.

Sukunimen ensimmäinen kirjain: A-L
Sosiaalityöntekijä- lastenvalvoja Pauliina Junnila puh. 044 403 6113, pauliina.junnila@sata.fi

Sukunimen ensimmäinen kirjain: M-Ö
Sosiaalityöntekijä- lastenvalvoja Taina Engblom puh. 044 403 6037, taina.engblom@sata.fi

Perhekeskus Pohjatuuli (Karvia, Siikainen, Pomarkku, Kankaanpää, Jämijärvi)

Torikatu 7 A, 38700 Kankaanpää

  • Lastenvalvoja Aija Pesonen puh. 044 577 2849, aija.pesonen@sata.fi

Perhekeskus Lounatuuli (Pori, Ulvila, Merikarvia)

Yrjönkatu 20, 28100 Pori

Työntekijöiden asiakkaat jakautuvat asiakkaana olevan lapsen sukunimen ensimmäisen kirjaimen mukaan.

Sukunimen ensimmäinen kirjain: A – Kas
Lastenvalvoja Lari Haanpää puh. 044 701 6118, lari.haanpaa@sata.fi

Sukunimen ensimmäinen kirjain: Kat – Lä
Lastenvalvoja Marja-Liisa Matula, puh. 044 701 6185, marja-liisa.matula@sata.fi

Sukunimen ensimmäinen kirjain: Lö – R
Lastenvalvoja Laura Meriruoho-Lindroos, puh. 044 701 6537, laura.meriruoho-lindroos@sata.fi

Sukunimen ensimmäinen kirjain: S – Ö
Lastenvalvoja Merita Valli, puh. 044 701 0451, merita.valli@sata.fi

Ajanvaraus myös ma-ti klo 9-10, puh. 044 701 6188/toimistosihteeri Liisa Ristakoski

Perhekeskus Suvituuli (Harjavalta, Nakkila, Kokemäki, Huittinen, Säkylä, Eura)

Harjavalta, Kokemäki, Säkylä
Koulukatu 7, 29200 Harjavalta

Eura, Huittinen:
Terveystie 3, 27510 Eura

  • Perheoikeudellisten palveluiden esihenkilö, lastenvalvoja-sosiaalityöntekijä Tarja Valtonen, puh. 044 422 4411, tarja.valtonenen@sata.fi

Nakkila:

  •     Katso Perhekeskus Lounatuuli, Porin lastenvalvojien asiakasjako

Porin tapaamispaikka

Sosiaaliohjaaja Maija Rintamaa
puh. 044 7018550, maija.rintamaa@sata.fi
Viilanhakkaajankatu 7
28130 Pori

Adoptioneuvonnan yhteystiedot

Sosiaalityöntekijä Nina Pihlajikko
puh. 044 7016197
nina.pihlajikko@sata.fi
Yrjönkatu 20, 28100 Pori

Toimistosihteeri

Liisa Ristakoski
puh. 044 7016188 (puhelinaika ma-ti klo 9-10)
liisa.ristakoski@sata.fi
Yrjönkatu 20, 28100 Pori