Siirry sisältöön

Päätöksenteko

Hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa käyttää aluevaltuusto, joka on valittu aluevaaleilla. Valtuuston toimikausi on 4 vuotta. Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuustoon kuuluu 69 aluevaltuutettua.

Aluevaltuusto

Aluevaltuusto vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta. Valtuutetut siis päättävät siitä, miten Satakunnan hyvinvointialueelle kohdennettu noin miljardin euron rahoitus käytetään palveluidemme järjestämiseen. Päätöksiä ei tehdä kuntakohtaisesti, vaan huomioidaan koko maakunnan alue ja asukkaiden tarpeet.

Aluevaltuuston tehtävänä on päättää muun muassa seuraavista asioista:

  • hyvinvointialuestrategiasta
  • hyvinvointialueen hallintosäännöstä
  • hyvinvointialueen talousarviosta ja taloussuunnitelmasta
  • omistajaohjauksen periaatteista ja konserniohjeesta
  • liikelaitokselle asetettavista toiminnan ja talouden tavoitteista
  • varallisuuden hoidon sekä rahoitus- ja sijoitustoiminnan perusteista
  • sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteista
  • palveluista ja muista suoritteista perittävien maksujen yleisistä perusteista sekä hyvinvointialueen järjestämisvastuulle kuuluvista palveluista perittävistä asiakasmaksuista
  • takaussitoumuksen tai muun vakuuden antamisesta toisen velasta
  • jäsenten valitsemisesta toimielimiin
  • taloudellisten etuuksien perusteista
  • hyvinvointialueen tilintarkastajien valitsemisesta
  • tilivelvollisten nimeämisestä
  • hyvinvointialueen tilinpäätöksen hyväksymisestä ja vastuuvapaudesta
  • muista aluevaltuuston päätettäviksi säädetyistä ja määrätyistä asioista

Aluevaltuuston kokousaikataulu

9.1.2023
27.3.2023
5.6.2023
2.10.2023
11.12.2023

Aluevaltuutetut

Sampsa Kataja, pjKOKPorisampsa.kataja(@)pori.fi
Eeva Kalli, 1. vpj.KESKEuraeeva.kalli(@)eduskunta.fi
Kristiina Salonen 2.vpjSDPRaumakristiina.salonen(@)eduskunta.fi
Marketta JuntunenKDPorimarketta(@)juntunen.org
Sauli AhvenjärviKDRaumasauli.ahvenjarvi(@)gmail.com
Simo KorpelaKDPorikorpela.simo(@)gmail.com
Aila HaikkonenKESKPoriaila.haikkonen(@)pp.inet.fi
Arimo KoivistoKESKKankaanpääarimo.koiviston(@)gmail.com
Heimo NikulaKESKEurajokiheimo.nikula(@)eurajokinetti.fi
Helena OllilaKESKRaumahelenaannikkiollila(@)gmail.com
Heli SulkavaKESKPoriheli.sulkava(@)gmail.com
Joonas ImmonenKESKHuittinenjoonas.immonen(@)huittinen.fi
Juha KantolaKESKPorijuha.kantola(@)kantolat.net
Juha KorkeaojaKESKKokemäkijuha.korkeaoja(@)gmail.com
Keijo KerolaKESKKankaanpääkeijo.kerola(@)hotmail.com
Marja VaitomaaKESKEurajokimarja.vaitomaa(@)eurajoki.fi
Minna GrönmanKESKPomarkkuminna.gronman(@)pomarkku.fi
Tapio HuhtanenKESKPoritapio_huhtanen(@)hotmail.com
Vesa JalonenKESKEurajokivesa.jalonen(@)eurajoki.fi
Anne HolmlundKOKUlvilaanne.holmlund(@)ulvila.fi
Atte HölttäKOKHuittinenatte.holtta(@)huittistenkotilaakari.fi
Eveliina PeräläKOKEuraeveliina.perala(@)k-market.com
Henna KyhäKOKPorihenna.kyha(@)pori.fi
Jaakko AromaaKOKPomarkkujaakko.aromaa(@)pomarkku.fi
Juha JoutsenlahtiKOKPorijuha.joutsenlahti(@)pori.fi
Kari HannusKOKPorikari(@)karihannus.fi
Kari KähkönenKOKKankaanpääkari.kahkonen(@)kankaanpaa.fi
Mari KaunistolaKOKPorimari.kaunistola(@)pori.fi
Marja-Leena AlhoKOKRaumamlalho.rauma(@)gmail.com
Marjo JaspaKOKSäkylämarjo.jaspa(@)gmail.com
Matias MarttinenKOKRaumamatias.marttinen(@)eduskunta.fi
Christa LahtoLiik.Porichrista.lahto(@)pori.fi
Niko ViinamäkiLiik.Poriniko.viinamaki(@)pori.fi
Anssi JoutsenlahtiPSKankaanpääanssi.joutsenlahti(@)dnainternet.net
Heidi SakariPSPoriheidi.sakari(@)outlook.com
Jyri SarinPSEurajyri.sarin1(@)gmail.com
Niina ImmonenPSHuittinenniina.immonen(@)huittinen.fi
Petri HuruPSPoripetri.huru(@)pori.fi
Soile Ojala-SeppäPSKokemäkisoile.ojala(@)hotmail.com
Arja LaulainenSDPPoriarja.laulainen(@)dnainternet.net
Erja StarckSDPRaumaerja.starck(@)gmail.com
Harri KivenmaaSDPKokemäkiharri.kivenmaa(@)kokemaki.fi
Harri LehtonenSDPEuraharri.lehtonen(@)eura.fi
Heidi ViljanenSDPKankaanpääheidi.viljanen(@)eduskunta.fi
Heli LukkaSDPNakkilaheli.lukka(@)gmail.com
Ilona SjömanSDPEurajokiilona.sjoman(@)eurajoki.fi
Jarkko ViljanenSDPUlvilajarkko.viljanen(@)live.fi
Johanna RantanenSDPPorijohanna.rantanen(@)porinperusturva.fi
Jouni UusitaloSDPPoriuusitalo.j.a(@)hotmail.com
Jyrki LevonenSDPPorijyrki.levonen(@)luvata.com
Leena Jokinen-AnttilaSDPUlvilaleena.jokinen-anttila(@)ulvila.fi
Maaret VainioSDPEuramaaret.vainio(@)eura.fi
Marika UimaluotoSDPMerikarviamarika.uimaluoto(@)merikarvia.fi
Mirja YlijokiSDPRaumamirja.ylijoki(@)raumanlh.fi
Pekka WalleniusSDPRaumapekkatwallenius(@)gmail.com
Rauno VesivaloSDPPorirvesivalo(@)gmail.com
Sari SeimeläSDPRaumasari.seimela(@)raumanlh.fi
Sinikka AleniusSDPPorisinikka.alenius(@)pori.fi
Hakala JariVASPorijari.hakala(@)pori.fi
Jenni TuomiVASHarjavaltatuomijen(@)gmail.com
Mika AhoVASPorimika.aho(@)pori.fi
Milka TommilaVASPorimilka.tommila(@)pori.fi
Petri SalminenVASEurapetri.salminen(@)metsagroup.com
Raisa RantaVASPoriraisa.ranta(@)pori.fi
Irmeli ElomaaVIHRKankaanpääielomaa1(@)gmail.com
Laura PullinenVIHRPorilaura.pullinen(@)pori.fi
Ranne KaarinaVIHRPorikaarina.ranne(@)pori.fi
Niina ValtanenVKKKokemäkijooganiina(@)hotmail.com

Aluehallitus

Aluehallituksen jäsenetSähköpostiosoiteVarajäsenSähköpostiosoite
Harri Lehtonen (Sdp), pj.harri.lehtonen(@)eura.fiPekka Walleniuspekkatwallenius(@)gmail.com
Marja-Leena Alho (Kok) 1 vpj.mlalho.rauma(@)gmail.comTaru Anttilataru.anttila(@)dagmaaria.fi
Juha Korkeaoja (Kesk.) 2. vpj.juha.korkeaoja(@)gmail.comJenni Suonpääjenni.suonpaa(@)sakyla.fi
Rauno Vesivalo (Sdp)rvesivalo(@)gmail.comArja Laulainenarja.laulainen(@)dnainternet.net
Sinikka Alenius (Sdp)sinikka.alenius(@)pori.fiJyrki Levonenjyrki.levonen(@)luvata.com
Mirja Ylijoki (Sdp)mirja.ylijoki(@)raumanlh.fiMaarit Pirinenmaarit.pirinen(@)raumanlh.fi
Harri Kivenmaa (Sdp)harri.kivenmaa(@)kokemaki.fiVoitto Raita-ahovoitto.raita-aho(@)pp.inet.fi
Anne Holmlund (Kok.)anne.holmlund(@)ulvila.fiTinja Tähtinentinja.tahtinen(@)huittinen.fi
Kari Hannus (Kok.)kari(@)karihannus.fiSamu Vahteristosamu@vahteristo.com
Mari Kaunistola (Kok.)mari.kaunistola(@)pori.fiHarri Aaltoharri.aalto(@)nakkila.fi
Aila Haikkonen (Kesk.)aila.haikkonen(@)pp.inet.fiHelena Ollilahelenaannikkiollila(@)gmail.com
Keijo Kerola (Kesk.)keijo.kerola(@)hotmail.comJoonas Immonenjoonas.immonen(@)huittinen.fi
Jami Toivonen (PS)jami.toivonen(@)raumanperussuomalaiset.fiAnssi Joutsenlahtianssi.joutsenlahti(@)dnainternet.net
Mika Aho (Vas.)mika.aho(@)pori.fiEero Rantalaeero.rantala(@)boliden.com
Petri Salminen (Vas.)petri.salminen(@)metsagroup.comIrmeli Elomaa (Vihr.)ielomaa1(@)gmail.com
Christa Lahto (Liik.)christa.lahto(@)pori.fiHeidi Sakariheidi.sakari(@)outlook.com

Aluehallituksessa on 16 jäsentä. Aluevaltuusto valitsee sen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajat. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta. Aluehallituksella on laissa säädettyjen tehtävien lisäksi myös muita määriteltyjä tehtäviä. Jos tehtäviä ei ole säädetty laissa, määritelty hallintosäännössä tai delegointipäätöksissä, on toimivalta aluehallituksella.

Aluehallituksen kokousaikataulu 2023
16.1.2023
6.2.2023
20.2.2023
6.3.2023
20.3.2023
3.4.2023
24.4.2023
8.5.2023
22.5.2023
29.5.2023
19.6.2023