Siirry sisältöön
Palvelu

Lapsiperheiden sosiaalipalvelut

Lapsiperheiden sosiaalipalveluissa autetaan perheitä, sekä lapsia että aikuisia, erilaisissa elämän pulmatilanteissa. Ongelmia voivat aiheuttaa esimerkiksi kasvatusongelmat, lapsen sairaus, murrosiän haasteet, perheen vuorovaikutusongelmat tai päihteet. Lapsiperheiden sosiaalipalveluiden perusta on perhesosiaalityö, jonka käytössä ovat perhetyön, kotipalvelun, tukihenkilö- tukiperhetoiminnan lisäksi kaikki muutkin hyvinvointialueen palvelut. Lapsiperheiden sosiaalipalveluissa tehdään yhteistyötä tiiviisti esimerkiksi koulujen, päiväkotien, lastenneuvolan ja erikoissairaanhoidon kanssa.

Lapsiperheiden sosiaalipalveluiden asiakkaana olevalle lapselle laaditaan asiakassuunnitelma yhteistyössä lapsen, perheen ja muiden toimijoiden kanssa. Asiakassuunnitelmassa määritellään työskentelyn tavoitteita ja arvioidaan työskentelyn ja asiakkuuden tarvetta ja kestoa.

Lapsiperheiden sosiaalipalveluiden työskentely alkaa, kun lapsi tai perhe on itse ottanut yhteyttä sosiaalitoimeen, on saapunut lastensuojeluilmoitus, yhteydenotto tai hakemus tai muutoin on tullut tieto, että perhe voisi tarvita apua. Palvelutarve kartoitetaan palvelutarpeen arvioinnin aikana. Mikäli työskentelyn taustalla on lastensuojeluilmoitus, kartoitetaan myös lastensuojelun tarve. Työskentely voi alkaa, kun palvelutarpeen arvioinnin tehnyt sosiaalihuollon viranhaltija on todennut palvelutarpeen ja tehnyt asiasta päätöksen.

Lapsiperheiden palvelutarpeen arviointi ja tuki on tarkoitettu lapsille ja perheille, joilla on kuormittava elämäntilanne ja tuen tarve. Palvelujen tarvetta arvioidaan, jotta lapsi tai perhe saisi sopivan avun.

Kuormitusta lapsiperheelle voivat aiheuttaa esimerkiksi

  • lapsen kasvatukseen liittyvät pulmat
  • lapsen oireilu
  • vanhempien uupumus
  • perheen vuorovaikutuksen ongelmat
  • vaikea taloudellinen tilanne
  • päihteiden käyttö perheessä
  • mielenterveysongelmat
  • väkivalta perheessä
  • muut arkeen liittyvät ongelmat.

Tuen ja palveluiden tarvetta arvioidaan kokonaisvaltaisesti yhdessä perheen kanssa. Mukana työssä voi olla useita eri ammattilaisia. Lapsiperheiden sosiaalipalveluista voi saada ohjausta, neuvontaa sekä välitöntä apua ja tukea. Palvelutarpeen arviointi sisältää keskimäärin 1–5 tapaamista.

Lapsiperheiden sosiaalipalveluihin voi ottaa yhteyttä jokainen, joka on huolissaan lapsen tai nuoren tilanteesta; lapsi tai nuori itse, vanhempi, sukulaiset, ystävät tai naapurit. Sosiaali- ja terveydenhuollon, opetustoimen, nuorisotoimen, poliisitoimen ja seurakunnan palveluksessa olevat tai hätäkeskus- ja koululaisten aamu- ja iltapäivätoimintaa harjoittavan yksikön työntekijät ovat velvollisia ilmoittamaan lapsesta, jonka tilanne edellyttää lastensuojelun tarpeen selvittämistä. Sosiaalihuoltolain mukaisen hakemuksen, yhteydenoton tai lastensuojeluilmoituksen voi tehdä soittamalla sosiaalipäivystyksen numeroon 02 623 4380.

Yhteystiedot

Perhekeskus Etelätuuli (Eurajoki, Rauma)

Lapsiperheiden sosiaalipalvelut Rauma

P-talo
Steniuksenkatu 2
26100 Rauma

Esihenkilö Tiina Ojansuu, p. 044 793 3334

Työntekijöiden puhelinajat arkisin klo 9–10.

  • Sosiaalityöntekijä Virve Pietilä, p. 044 403 2079
  • Sosiaalityöntekijä Katja Rasinmäki, p. 044 403 2076
  • Sosiaalityöntekijä Anna-Kaisa Lehtikangas, p. 044 486 3605
  • Sosiaalityöntekijä (virka auki), p. 044 793 3333
  • Sosiaaliohjaaja Hanna-Mari Vahtokari, p. 044 403 2129
  • Sosiaaliohjaaja Annukka Mäkelä, p. 044 431 4713
  • Sosiaaliohjaaja Minna Rantamäki, p. 044 793 5534
  • Sosiaaliohjaaja Riina Kääntee, p. 044 793 5533
  • Sosiaaliohjaaja Paula Lehtinen, p. 044 403 2132
  • Sosiaaliohjaaja Loviisa Huuhka (Eurajoki), p. 044 431 2567
  • Sosiaalityöntekijä Sarita Kiuru (Ankkuri), p. 044 403 7843
  • Sosiaaliohjaaja Tytti Poukka (Ankkuri), p. 044 403 7844

Perhetyö

  • perhetyöntekijä Julia Karjalainen, p. 044 403 3367
  • perhetyöntekijä Heidi Kuusisto, p. 044 403 3346
  • perhetyöntekijä Marjo Mäkelä, p. 044 403 2029
  • perhetyöntekijä Emiilia Peltonen (Eurajoki), p. 044 431 2560

Perhekeskus Lounatuuli (Pori, Ulvila, Merikarvia)

Lasten, nuorten ja perheiden peruspalvelut

Lapsiperheiden sosiaalipalvelut on lapsiperheille suunnattua matalan kynnyksen sosiaalipalvelua ja palvelutarpeen arviointia. Puhelinajat ma, ke ja pe klo 9-10.

  • Puh. 044 701 6103
Sosiaalityö, Sote-keskus Cotton Siltapuistokatu 2 ja Sote-keskus Länsi Maantiekatu 31
  • Puh. 044 701 0450
  • Puh. 044 701 6108
  • Puh. 044 701 6112
  • Puh. 044 701 4462
  • Puh. 044 701 5074
  • Puh. 044 701 6831
Sosiaaliohjaus, Sote-keskus Cotton Siltapuistokatu 2 ja Sote-keskus Länsi Maantiekatu 31
  • Puh. 044 701 6107
  • Puh. 044 701 0873
  • Puh. 044 701 0393
  • Puh. 044 701 6181
Tukihenkilöt ja tukiperheet, Kasvihuoneenkatu 16
  • Puh. 044 701 6168
Perhetyö, Sote-keskus Cotton Siltapuistokatu 2

Lapsiperheiden sosiaalipalveluiden perhetyö on matalan kynnyksen sosiaalipalvelua.

  • Puh. 044 701 9026
  • Puh. 044 701 9452
  • Puh. 044 701 8183
  • Puh. 044 701 9027
  • Puh. 044 701 3426
Koulujen perhetyöntekijät Perhekeskus Lounatuulen (Pori, Ulvila, Merikarvia) alueella

Lasten ja nuorten perheisiin suuntautuvaa matalan kynnyksen sosiaalipalvelua.

Väinölän koulu
  • Puh. 044 701 2585
Cygnaeuksen koulu
  • Puh. 044 701 2586
Merikarvian yhteiskoulu ja Ahlströmin alakoulu, Merikarvia
Pohjoisväylän koulu ja Lavian yhtenäiskoulu
  • Puh. 044 701 2597
Kaarisillan yhtenäiskoulu ja Lounatuulen päiväkodin esiopetus
  • Puh. 044 701 2558
Noormarkun yhtenäiskoulu ja Piilitien päiväkodin esiopetus
  • Puh. 044 701 0481
Käppärän koulu
  • Puh. 044 701 2599
Meri-Porin yhtenäiskoulu
  • Puh. 044 701 2587
Ulvilan koulu
  • Puh. 044 701 0482

Perhekeskus Suvituuli (Harjavalta, Kokemäki, Huittinen, Säkylä, Eura, Nakkila)

Sosiaalipäivystys 24/7
Puh.  02 6234380 tai 112

Lapsiperheiden sosiaalipalvelujen esihenkilö Elina Suominen 
puh. 044 772 8290 
elina.suominen@sata.fi 
Kalliokatu 5, 27100 Eurajoki 

Kohtaamispaikkatoiminta

Palveluohjaaja Jenni Susi 
puh. 044 422 4433 
jenni.susi@sata.fi 

Perhetyöntekijä Marjo Kuusela
puh. 044 732 8191 
marjo.kuusela@sata.fi

Palvelupaikka: Kohtaamispaikka Helmi, Satakunnankatu 12, 27510 Eura

Eura

Perhesosiaalityö

vs. Sosiaalityöntekijä Toini Sesay 
puh. 044 422 4436
toini.sesay@sata.fi
Terveystie 3, 27510 Eura 

Sosiaaliohjaaja Emilia Jaakkola 
puh. 044 422 4414 
emilia.jaakkola@sata.fi 

Sosiaaliohjaaja Jaana Pietinhuhta (taloudellinen tuki) 
puh. 044 422 4429 
jaana.pietinhuhta@sata.fi 
Palvelupaikka: Sote-keskus, Terveystie 3, 27510 Eura

Lapsiperheiden kotipalvelu ja perhetyö

Sosiaaliohjaaja Jonna Peltola (perhetyö) 
puh. 044 422 4422 
jonna.peltola@sata.fi 

Lapsiperheiden kotipalvelutyöntekijä Sanna Asikainen 
puh. 044 422 4419 
sanna.asikainen@sata.fi 

Lapsiperheiden kotipalvelutyöntekijä Elina Granlund 
puh. 044 422 4408 
elina.granlund@sata.fi 

Nakkila

Perhesosiaalityö

Vs. sosiaalityöntekijä Petra Maikola
puh. 044 312 4347
petra.maikola@sata.fi 
Kirkkokatu 1, 29250 Nakkila 

Sosiaaliohjaaja Saara Ansaharju 
puh. 044 450 3340  
saara.ansaharju@sata.fi 
Palvelupaikka: Kirkkokatu 1, 29250 Nakkila 

Sosiaaliohjaaja Anu Korpela 
puh. 044 747 5825 
anu.korpela@sata.fi 
Palvelupaikka: Kirkkokatu 1, 29250 Nakkila

Lapsiperheiden kotipalvelu ja perhetyö 

Lapsiperheiden kotipalvelun hoitaja Riitta Tuomola 
puh. 044 747 5821 
riitta.h.tuomola@sata.fi

Perhetyöntekijä Kati Jalaja
puh. 044 431 2509 
kati.jalaja@sata.fi   

Harjavalta, Kokemäki

Perhesosiaalityö

vt. Sosiaalityöntekijä Salla Collander 
puh. 044 432 5245
salla.collander@sata.fi 

Sosiaaliohjaaja Jenni Tuomi 
puh. 044 432 5449 
jenni.tuomi@sata.fi 

Sosiaaliohjaaja Emma Ilola (31.12.2024 asti) 
puh. 044 312 4350 
emma.ilola@sata.fi 
Asiointipaikka: Koulukatu 7, 29200 Harjavalta

Sosiaaliohjaaja Marianne Hellman (31.5.2024 asti) 
puh. 040 488 3967 
marianne.hellman@sata.fi 
Asiointipaikka: Tulkkilantie 2, 32800 Kokemäki 

Lapsiperheiden kotipalvelu ja perhetyö

Sosiaaliohjaaja Sarita Laitinen 
puh. 044 450 3239 
sarita.laitinen@sata.fi 

Lapsiperheiden kotipalvelun hoitaja Maarit Kuoppala 
puh. 044 432 5517 
maarit.kuoppala@sata.fi 

Lapsiperheiden kotipalvelun hoitaja Merja Lindholm 
puh. 044 906 7690 
merja.lindholm@sata.fi 

Lapsiperheiden kotipalvelun hoitaja Mira Raitala 
puh. 044 432 5256 
mira.raitala@sata.fi 

Huittinen

Perhesosiaalityö

Sosiaalityöntekijä Teemu Melan 
puh. 044 560 4240 
teemu.melan@sata.fi 

Sosiaaliohjaaja Katja-Maria Leino 
puh. 044 772 8358 
katja-maria.leino@sata.fi 
Asiointipaikka: Risto Rytinkatu 33

Lapsiperheiden kotipalvelu ja perhetyö

Perheohjaaja Jenni Kosunen
puh. 044 772 8372 
jenni.kosunen@sata.fi

Lapsiperheiden kotipalvelu työntekijä Paula Pietilä 
puh. 044 772 8167 
paula.pietila@sata.fi 
Risto Rytinkatu 33 

Säkylä

Perhesosiaalityö

Sosiaaliohjaaja Miisa Voutilainen 
puh. 044 280 7215 
miisa.voutilainen@sata.fi 
Asiointipaikka: Välskärintie 5, 27800 Säkylä 

Lapsiperheiden kotipalvelu ja perhetyö

Perhetyöntekijä Mirva Jalonen 
puh. 044 370 1017 
mirva.jalonen@sata.fi 

Perhekeskus Pohjatuuli (Kankaanpää, Jämijärvi, Siikainen, Pomarkku, Karvia)

Lapsiperheiden sosiaalipalveluiden esihenkilö, vastuuyksikön päällikkö Hannaleena Vuorinen, puh. 040 6524269

Palvelutarpeen arviointi       

  • Sosiaalityöntekijä 044 720 1053
  • Sosiaaliohjaaja 044 577 3207
  • Sosiaaliohjaaja 044 577 2513
  • Sosiaaliohjaaja 044 577 3243

Perhetyö ja lapsiperheiden kotipalvelu       

  • Perhetyöntekijä 040 652 4271
  • Perhetyöntekijä 044 577 2770
  • Perhetyöntekijä 040 652 4266
  • Perhetyöntekijä 044 577 3640
  • Perhetyöntekijä 044 577 2576